کالن: رابطه ها ترکیه و روسیه٬ تهدید علیه کشور سوم نیست- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه تلویزیونی ان…تی…وی٬ ابراهیم کالن سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه روز گذشته در واشنگتن و در نشست شورای همکاری ترکیه و آمریکا عنوان کرد: رابطه ها ترکیه و روسیه٬ تهدید علیه کشور سوم نیست. روسیه یکی از قدرت‌های با اهمیت منطقه هست و ما با روسیه در بسیاری از حوزه‌ها همکاری می‌کنیم، ولی در عین حال به عضویت در ناتو و تداوم ارتباط با آمریکا اهمیت می‌دهیم و می‌خواهیم ارتباط با آمریکا در بالاترین سطح باشد. من شخصاً تصور نمی‌کنم که آمریکا بخواهد ترکیه را از دایره رابطه ها خود کنار بگذارد.

وی در ادامه افزود: تصمیم ما ازبرای خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ از روسیه٬ تصمیم یک شبه نبود. ما ازبرای تامین نیازهای دفاعی موشکی خود با آمریکایی‌ها صحبت کردیم ولی آنها پیشنهادها و بسته‌هایی ارائه دادند که جوابگوی نیازهای ما نبود. در دوران باراک اوباما٬ هم آمریکا و هم آلمان٬ موشک‌های پاتریوت خود را از مرز ترکیه و سوریه عقب کشیدند و الان تنها اسپانیا و ایتالیا در آن مرز٬ موشک‌های پاتریوت خود را ازبرای دفاع از ترکیه باقی گذاشته‌اند که لازم می‌دانم از آنها تشکر کنم.

ابراهیم کالن در آخر عنوان کرد که حمیات آمریکا از نیروهای کُرد ی…پ…گ در شمال سوریه معادل حمایت از پ…ک…ک هست و در مورد شبکه فتح‌الله گولن نیز گفت: شاگردان گولن و نهادهای وی در پی مسموم کردن رابطه ها آنکارا – واشنگتن هستند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *