گریختن ۱۴۰ نظامی افغان به خاک ترکمنستان در هجوم طالبان- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، در ادامه حملات گسترده طالبان به شهرستان «بالامرغاب»، جایی که هفته گذشته یک واحد کامل نیروهای افغان توسط طالبان کشته و یا دستگیر شدند، ۱۴۰ نفر از نیروهای افغان با ترک پایگاه‌های خود به خاک ترکمنستان گریختند.

به گفته «نیویورک تایمز»، مقامات افغان گفته‌های متفاوتی درمورد آنچه روز گذشته اتفاق افتاد ارائه کردند؛ بعضی اظهار داشتند که نظامیان توسط ترکمنستان به یک منطقه امن منتقل می‌شوند و بعضی دیگر نیز گفتند که نیروهای افغان توسط ترکمنستان به باریکه‌ای میان مرز دو کشور منتقل شدند. گفته دیگری نیز حاکی از آن هست که نیروها در آخر روز به‌زور به خاک افغانستان و به‌دست طالبان بازگردانده شدند.

«صالح محمد مبارز» فرمانده پلیس محلی این شهرستان گفت که ۱۴۰ نفر از نیروهای پلیس مرزی پس از ۲ روز هجوم طالبان به خاک ترکمنستان فرار کردند.

مبارز افزود: شرایط خیلی بد هست، شهرستان در آستانه سقوط قرار دارد، نیروهای کمکی کافی نبوده هست و نیروهای هوایی باید به کمک آمده و حملات هوایی انجام دهند.

«قیس منگل» سخنگوی وزارت دفاع افغانستان ضمن تأیید فرار نیروهای امنیتی به‌سمت مرز ترکمنستان، تأکید کرد که این نیروها خاک افغانستان را ترک نکردند.

«جمشید شهابی» سخنگوی والی «بادغیس» نیز درمورد این هجوم گفت، فرار نیروها بخشی از یک برنامه امنیتی از قبل انتخاب‌شده بود.

دیگران ولی وضعیت را وخیم‌تر توصیف می‌کنند.

«حبیب‌الله» از افسران ارتش افغانستان در این باره گفت که پس از فشارهای شدید بر دو پایگاه نیروهای امنیتی ۲۰ نفر از نیروها تسلیم طالبان شدند و بیش از ۱۰۰ نیروی دیگر نیز به خاک ترکمنستان گریختند.

«فرید اخیزی» از اعضای شورای ولایتی بادغیس نیز گفت، ۱۲ پاسگاه پلیس رها شد، ۵۰ نیروی امنیتی افغان به طالبان تسلیم شدند و ۱۰۰ نیروی دیگر نیز به خاک افغانستان فرار کردند. وی ادامه داد که ارتش ترکمنستان آن‌ها را به خاک افغانستان بازگرداند و آن‌ها نیز به طالبان تسلیم شدند.

مقامات محلی اظهار داشتند که بیشتر این نیروها بخشی از پلیس مرزی بودند ولی وزارت دفاع افغانستان می‌گوید بیشتر این نیروها نیروهای محلی بوده و از سربازان افغان نبودند.

«قاری یوسف احمدی» سخنگوی طالبان نیز مدعی شد که منطقه «مریچاق» به‌تصرف این گروه در آمده هست و بیش از ۳۰ نفر از نیروها تسلیم طالبان شدند.

وی افزود که بقیه نیروها قصد ورود عبور از مرز را داشتند ولی نیروهای مرزی ترکمنستان به آن‌ها این اجازه را ندادند.

انتهای پیام/.*

ما را در فیسبوک، توییتر و تلگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *