گفته اطلاعاتی فرانسه از ضعف نیروهای سعودی در یمن و وابستگی آنها به تسلیحات غربی- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته خبرگزاری تسنیم، پایگاه اینترنتی آمریکایی اینترسپت در گزارشی با منتشر شدن یک سند محرمانه از سرویس اطلاعات نظامی فرانسه عنوان کرد که عربستان و امارات تا حد زیادی متکی به سامانه‌های تسلیحاتی غربی ازبرای ادامه جنگ فاجعه‌دفعه خود در یمن هستند. این گفته تاکید می‌کند که نیروهای سعودی از ضعف تاثیرگذاری در اجرای عملیات خود در اراضی یمن رنج می‌برند.

این سایت آمریکایی با استناد به سندی ۱۵ صفحه‌ای می‌افزاید که تعدادی از سامانه‌های تسلیحاتی که ائتلاف سعودی اماراتی در یمن به کار می‌گیرند، تنها با مهمات و لوازم یدکی و سیستم‌های ارتباطاتی فعالیت می‌کنند که در کشورهای عضو ائتلاف ناتو تولید می‌شود. این بدان معنا هست که عربستان و امارات در ادامه جنگ خود در یمن قسمت قابل توجهی از ناوگان نظامی خود را از غرب تامین می‌کنند. این گفته توضیح می‌دهد که موشک‌های استفاده کردن شده در جنگنده‌های آمریکایی به شکل‌ای نیست که بتوان موشک‌های تولید روسیه یا چین را جایگزین آنها در این جنگنده‌ها کرد.

 

این سند متناقض با ادعاهای گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هست که مدعی شده بود عربستان و امارات در صورتی که ترامپ در برابر فشارهای کنگره تسلیم شده و فروش تسلیحات به این کشورها را متوقف کند، به خرید تسلیحات از روسیه و چین مبادرت می‌کنند. کنگره آمریکا در پی فاجعه‌دفعه تر شدن جنگ یمن و ترور جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی، فشارهای روز افزونی را بر دولت آمریکا جهت توقف فروش تسلیحات این کشور به عربستان وارد می‌کند.

این سایت آمریکایی می‌افزاید که اطلاعات مربوط به سامانه‌های تسلیحاتی عربستان و امارات که گفته مذکور از طریق موسسه دیسکلوز به آن دست پیدا کرده، قسمت ناچیزی از تسلیحاتی هست که عربستان و امارات از غرب خریداری کرده و در یمن مورد استفاده کردن قرار می دهند.

در حالی که فرماندهی مرکزی نیروهای نظامی آمریکا به شدت کار هواپیماهای آمریکایی در ایفای نقش عملیاتی و معلوم کردن اهداف مختلف در جنگ یمن را تکذیب می کند، اینترسپت عنوان کرده هست که آمریکا نه تنها در فروش تسلیحات و سامانه‌های هوایی و تامین سوخت نیروهای متجاوز به آنها کمک می‌کند، بلکه هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی نیز اهداف مختلف را به دقت ازبرای نیروهای سعودی معلوم می‌کنند.

در حالی که واشنگتن هر نوع مداخله مستقیم در عملیات ضد دولت و نیروهای مردمی یمن را تکذیب می‌کند، ولی هواپیماهای بدون سرنشین این کشور بر فراز مناطقی که تحت کنترل جریان انصارالله قرار دارد، به پرواز در می‌آیند. انصارالله در سال ۲۰۱۷ یکی از این هواپیماها را که احتمالاً ازبرای تکمیل بانک اهداف رژیم آل‌سعود و جمع‌آوری اطلاعات جاسوسی ازبرای سعودی‌ها به کار می‌رود، سرنگون کرده هست.

اینترسپت می‌افزاید که انتخاب اهداف جنگنده‌های سعودی توسط هواپیماهای آمریکایی می‌تواند به این معنا باشد که این هواپیماها نقشی تاثیرگذار در مسیر هدف‌گیری مواضع مختلف دارند. از جمله این هدف گیری‌ها می توان به هدف‌گیری مناطق مختلف توسط لیزر اشاره کرد.

این سایت اینترنتی می‌افزاید که منتشر شدن گفته محرمانه اطلاعاتی فرانسه می‌تواند عواقبی ازبرای دولت امانوئل مکرون رئیس جمهور این کشور داشته باشد. آن هم در شرایطی که وی از قراردادهای تسلیحاتی خود با عربستان حمایت می‌کند و وانمود می کند که اطلاع کافی از نحوه استفاده کردن از تسلیحات فرانسوی در جنگ یمن ندارد. این در حالی هست که گفته مذکور تاکید می‌کند که عربستان و امارات بیش از میزان مورد ادعای مقامات فرانسوی در این جنگ به تسلیحات این کشور خواهان هستند.

بر اساس این گفته محرمانه، ائتلاف سعودی- اماراتی مجموعاً از وقت ورود به جنگ یمن تا سپتامبر گذشته بالغ بر ۲۴ هزار هجوم هوایی در این کشور انجام داده‌اند، ولی در رسیدن به اهداف مورد نظر خود شکست خوردند، لذا لازم بود که رویکردهای عملیاتی آنها تقویت شود.

این گفته می‌افزاید که سعودی‌ها کمترین مشارکت را در ماموریت‌های هوایی و دریایی دارند و اماراتی‌ها مسئول محاصره بعضی مناطق و شهرهای یمن هستند.

بر اساس این گفته، عملکرد خلبانان نظامی امارات بهتر از همتایان سعودی آنها در این جنگ گفته شده هست. آنها قدرت بیشتری در استفاده کردن از مهمات رهگیر دارند و عملکرد آنها تقریباً شبیه عملکرد خلبانان ائتلاف ناتو هست.

این گفته نظامی فرانسوی می‌افزاید که سعودی‌ها عملیات گسترده‌ای ازبرای تامین امنیت مرزهای خود با جنبش انصار‌الله را دنبال می‌کنند که در این عملیات حدود ۲۵ هزار نفر از عناصر ارتش و گارد ملی مشارکت دارند. البته هدف عنوان نشده از این عملیات نفوذ به مرزهای یمن و رسیدن به کانون حضور جریان انصارالله در استان صعده واقع در شمال یمن هست، ولی به نظر می‌رسد سعودی‌ها قدرت تحرک کافی ندارند و مواضع آنها به اهدافی آسان ازبرای حملات جریان انصارالله تبدیل می‌شود.

با وجود اینکه عربستان سعودی امکانات بسیار زیادی ازبرای این عملیات قرار داده هست، ولی جریان انصارالله همچنان توانمندی‌های نظامی و توپخانه‌ای خود را حفظ کرده‌اند و کمین‌های متعددی را ضد نیروهای سعودی اجرا کرده و عملیات نفوذ به عمق خاک عربستان را اجرا می‌کنند.

این سند محرمانه سازمان اطلاعات فرانسه جداول مفصلی در خصوص نوع و منبع تسلیحات هوایی و زمینی و دریایی مورد استفاده کردن توسط نیروهای سعودی و اماراتی در یمن را منتشر کرده هست. علاوه بر اینکه نقشه‌هایی کامل و مفصل در خصوص مکان‌های استفاده کردن از هرکدام از این تسلیحات را نیز منتشر کرده هست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *