گفته تسنیم|جدی‌شدن معضل بیکاری در ترکیه و آینده آکپارتی- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان‌الملل خبرگزاری تسنیم٬ این روزها با عنوان آخرین و تازه‌ترین آمار و ارقام مربوط به بیکاری در ترکیه٬ موجی از نگرانی٬ محافل سیاسی٬ اقتصادی٬ رسانه‌ها و جامعه این کشور را در بر گرفته هست.

درصورتیکه چه ترکیه در سالیان گذشته در قسمت‌های گردشگری و تجارت با رشد و پیشرفت خوبی روبرو بوده، ولی ناتوانی در ایجاد شغل ازبرای جوانان جویای کار و بیکار شدن صدها هزار کارگر قسمت مسکن٬ این کشور را با مشکلات جدی روبرو می‌کند.

بر اساس آمارهای رسمی٬ میزان درآمد سالانه ترکیه از قسمت توریسم به رقم طلایی ۳۰ میلیارد دلار در سال نزدیک شده و این کشور همچنان یکی از ۱۰ کشور با اهمیت و توانمند جهان در حوزه توسعه صنعت گردشگری هست.

ایجاد صدها هتل و رستوران تازه در این قسمت و امتیازات اقلیمی٬ جغرافیایی و فرهنگی در کنار تبلیغات اثرگذار٬ حمل و نقل هوایی قدرتمند٬ قیمت‌های پایین و مدیریت هوشمندانه٬ این قسمت را توانمند کرده هست، ولی واقعیت این هست که میزان اشتغالزایی قسمت گردشگری در حدی نیست که گویای میلیون‌ها جوان جویای کار ترکیه باشد.

آمار بیکارها

طی روزهای گذشته٬ بسیاری از رسانه‌های ترکیه و جهان٬ به تحقیق موضوع بیکاری در ترکیه پرداخته و با ذکر آمار و ارقام٬ نشان دادند که این مساله در ترکیه به یک معضل جدی تبدیل شده هست و می‌تواند در آینده نه چندان دور٬ بحران‌آفرین شود.

قسمت ترکی یورونیوز ازبرای توصیف وضعیت بیکاری در ترکیه٬ عبارت «لشکر بیکارها» را به کار برده و از این موضوع خبر داده که ۱ میلیون و ۲۶۰ هزار نفر به آمار بیکارهای این کشور افزوده شده که قسمت اعظم آنها٬ جوانان دارای تحصیلات عالیه و مهارت‌های شغلی قابل توجه هستند.

روزنامه حریت در یک گفته ویژه عنوان کرده که بر اساس تازه‌ترین و آخرین آمارهای رسمی و تایید شده از سوی نهادهای دولتی٬ تعداد بیکارها در حال حاضر به ۴ میلیون و ۶۶۸ هزار نفر رسیده هست، ولی اکرم امام‌ اوغلو که به تازگی به عنوان یک سیاست‌مدار مخالف اردوغان در استانبول بیش از ۴ میلیون رای کسب کرده و احتمال شهردار شدن وی وجود دارد٬ در سخنرانی عمومی خود٬ این آمار را رد کرده و عنوان کرد: آمارهای دولتی واقعیت‌ها را بیان نمی‌کنند. ما تحقیق میدانی به عمل آورده‌ایم و اطلاعات اقتصادی موثقی داریم که نشان می‌دهد از هر ۳ جوان ترکیه‌ای یک نفر بیکار هست و این می‌تواند جامعه ما را با مشکلات بزرگی روبرو کند.

روزنامه آیدینلیک ترکیه نیز امروز در تیتر نخست و در صفحه اول به این موضوع پرداخته و با به کار بردن تیتر «جمهوری بیکارها» عنوان کرده که آمار بیکارهای ترکیه به حدی رسیده که در ۱۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده و رکورد شکنی کرده هست. این روزنامه همچنین به این موضوع پرداخته که بسیاری از صنایع٬ کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی به خاطر شرایط دشوار اقتصادی و از جمله گرانی ارز٬ ورشکست و تعطیل شده‌اند.

نهاد دولتی «ریاست بنیاد آمار ترکیه» در گفته مفصلی از این موضوع خبر داده که در شروع سال ۲۰۱۹ میلادی در مقایسه با همین مقطع زمانی در سال ۲۰۱۸ میلادی٬ میزان تولید در کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی صنایع سنگین٬ معدن و فلزات با کاهش ۵ درصدی روبرو شده هست.

بلومبرگ نیز در یک گفته تحلیلی به این موضوع اشاره کرده که قسمت کشاورزی ترکیه در حوزه‌های زراعت٬ دامپروری و باغداری٬ با بیکار شدن ۳۴۵ هزار نفر٬ یکی از حوزه‌هایی هست که با بیشترین میزان آسیب روبرو شده هست.

دلایل بیکاری

بسیاری از مخالفین و منتقدین حزب عدالت و توسعه بر این باورند که اصلی‌ترین دلیل افزایش آمار بیکاری٬ سیاست‌های غلط حزب حاکم هست و این حزب به اندازه کافی به تولید بها نداده و تمام توان و سرمایه خود را در قسمت عمران٬ پروژه‌های جنجالی و توریسم متمرکز کرده هست. در مقابل٬ حزب حاکم بر این باور هست که نمی‌توان تمام دلایل افزایش آمار بیکاری را به یک حزب و دولت نسبت داد.

کارشناسان اقتصادی ترکیه بر این باورند که رشد قارچ شکل دانشگاه‌ها در این کشور در سالیان گذشته و عدم تناسب میان خروجی دانشگاه و احتیاج بازار کار٬ از عوامل با اهمیت رشد آمار بیکاری هست.

گرانی دلار و تنش سیاسی میان آمریکا و ترکیه نیز به عنوان عاملی که بر مسیر تامین مواد خام و شرایط تولید اثر گذاشته٬ به عنوان یکی دیگر از عوامل افزایش بیکاری ذکر شده هست.

همچنین شرایط دشوار اقلیمی و بروز طوفان و سرما در استان‌های قطب کشاورزی در کنار بالارفتن خرج‌های تولید در قسمت کشاورزی همچون قیمت بالای گازوئیل٬ سموم و ادوات کشاورزی نیز به عنوان یک عامل با اهمیت بیکاری در این قسمت ذکر شده و در قسمت دامپروری نیز تامین خرج‌های سنگین پرورش دام و عدم علاقه جوانان به کار در این قسمت به عنوان یک عامل قابل توجه مورد تحقیق قرار گرفته هست.

در قسمت مسکن نیز افزایش قیمت مصالح ساختمانی و ایجاد رکود در قسمت فروش مسکن موجب آن شد که تنها در سال ۲۰۱۸ میلادی بیش از پانصد هزار نفر از کارگران این قسمت در ترکیه بیکار شوند.

این نکته را نیز نباید از یاد برد که در دو سال گذشته به خاطر مسیر تحقیق میزان نفوذ شاگردان فتح الله گولن در ترکیه٬ صدها هزار نفر از کارمندان٬ نیروهای پلیس و دیگر نیروهای مسلح ترکیه اخراج شده‌اند که کار پیداکردن ازبرای این افراد بسیار دشوار هست. به چه دلیل که به خاطر سوء سابقه و اتهام ارتباط با یک گروه تروریستی کودتاگر٬ شانس آنها ازبرای استخدام پایین هست و در ترکیه برخلاف ایران٬ روال قانونی سفت و سختی ازبرای کار در قسمت‌ مشاغل کاذب وجود دارد. مسافرکشی در ترکیه ازبرای تمام خودروهای شخصی ممنوع هست و دستفروشی هم با برخورد تند شهرداری‌ها روبرو می‌شود.

پیامدهای بیکاری

نتایج انتخابات شهرداری‌های ترکیه در ۳۱ مارس سالجاری میلادی نشان داد که ائتلاف جمهور (حزب عدالت و توسعه و حزب حرکت ملی)٬ در این دوره از انتخابات توانستند ۵۳ درصد از آرای مردم را به دست بیاورند.

درصورتیکه چه این نتیجه٬ یک دستاورد طلایی و پیروزی کم‌نظیر به شمار نمی‌آید، ولی می‌توان گفت هم اکنون به اندازه کافی٬ معضل بیکاری بر محبوبیت و جایگاه حزب تاثیر نگذاشته هست. ولی در عین حال باید این واقعیت را نیز ذکر کرد که در این دوره از انتخابات٬ اردوغان بارها با طرح موضوعی  به نام تهدید امنیت ملی و تهدید بقای ترکیه٬ این حس را به وجود آورد که درصورتیکه هواداران٬ به حزب دیگری رای دهند٬ ترکیه از دست خواهد رفت.

ولی در چهار سال و نیم روبرو که حزب عدالت و توسعه سکان اداره ترکیه را در دست دارد٬ در صورت تداوم وضعیت موجود٬‌ قطعاً حزب عدالت و توسعه نه تنها از سوی منتقدین و مخالفین٬ بلکه از جانب هواداران نیز تحت فشار قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *