گفته تسنیم| دلایل افزایش ضریب امنیت در پاکستان با نگاهی به آمار سال گذشته میلادی- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، پر واضح هست که امنیت در پاکستان طی سال‌های گذشته افزایش چشمگیری داشته هست،‌ ولی به راستی دلایل افزایش امنیت در این سال ها در این کشور چه می تواند باشد؟

میزان تلفات انسانی از حملات تروریستی در این کشور طی سال ۲۰۱۸ نسبت به بازه زمانی مشابه در سال ۲۰۱۷ تقریبا ۴۲ درصد کمتر بوده و این نشان می دهد که افزایش امنیت در این کشور فراتر از انتظار بوده هست.

طبق گفته های سالانه موسسه امنیت ملی پاکستان، میزان حملات تروریستی از سال ۲۰۱۴ تا سال ۲۰۱۸ کاهش محسوسی داشته به طوری که تعداد حملات ۷۳ درصد کمتر شده هست.

طی ۹ ماه نخست سال ۲۰۱۸ بیش از ۸۳ هزار نفر از ساکنان مناطق قبایلی واقع در نزدیکی مرز با افغانستان که با تشدید ناامنی مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده بودند به این مناطق بازگشته اند؛ هرچند هم اکنون هم ورود تروریست ها از خاک افغانستان به پاکستان یک خطر جدی ازبرای اسلام آباد تلقی می‌شود، ولی آنچه نگران کننده هست این هست ‌که دولت افغانستان کنترلی جدی بر تروریست‌ها در مناطق مرزی خود ندارد.

سال ۲۰۱۸ در مجموع دو هزار و ۳۳۳ تن بر اثر حوادث خشونت آمیز در پاکستان جان خود را از دست دادند که این تعداد نسبت به آمار سال گذشته با ۴۵ کاهش درصدی روبرو بوده هست.

 

 

بالاترین میزان کشته های ناشی از حوادث تروریستی و دیگر وقایع خشونت دفعه طی سال ۲۰۱۸ مربوط به ایالت بلوچستان با ۴۰۷ کشته هست.
پس از ایالت بلوچستان، مناطق قبیله ای (FATA) با ۲۰۸ کشته در رتبه دوم و ایالت سند نیز با تعداد ۱۹۲ نفر کشته در رتبه سوم قرار دارد.

همچنین از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ میزان مرگ‌ومیر به دلیل خشونت‌ها از ۷۶۵۶ مورد به ۲۰۵۶ نفر رسیده هست در ۹ ماه اول سال ۲۰۱۸ در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال ۲۰۱۷، تعداد مرگ و میر از ۱۵۸۵ به ۹۰۳ نفر رسیده هست.

 ارتش؛ عملیات «ضرب عضب» و «ردالفساد»

شاید بتوان دو عملیات بزرگ «ضرب عضب» و «ردالفساد» را مهمترین دلیل افزایش امنیت در طی این سال ها در پاکستان دانست. شروع این عملیات‌ها سبب بهبود امنیت در پاکستان و بازگشت آرامش و ثبات به مناطق مختلف از جمله مناطق قبایلی در شمال غرب این کشور شد.

از سال ۲۰۱۵ تا ابتدای سال ۲۰۱۸ نیروهای ارتش پاکستان موفق شدند مانع فعالیت های ۶۶ گروه تروریستی و حامیان آنان شوند. همچنین عملیات های موفق ارتش پاکستان در سال ۲۰۱۴ میلادی تا ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی که تعداد آن به حدود ۴۴ تک عملیاتی می رسد، در آن سال ها این عملیات ها سبب نابودی ۸۵ درصدی پناهگاه‌های گروه هایی چون تحریک طالبان پاکستان شد، علاوه بر این از این گروه ها حدود بیش از ۳۲ هزار انواع سلاح سبک و سنگین بدست آمد.

حصار کشی مناطق مرزی با افغانستان

عامل بعدی بهبود امنیت چیزی نیست جز حصار کشی مناطق مشترک مرزی با افغانستان. ۸۰۲ کیلومتر از مسیر هزار و ۲۰۰ کیلومتری مورد نظر ازبرای حصارکشی در این فاز تکمیل شده هست و هم اکنون اجرای ۲۳۳ برج دیده بانی از مجموع ۸۴۳ برج پیش بینی شده نیز در حال تکمیل هست.

بدون تردید ارتش پاکستان با حصار کشی مناطق مرزی با افغانستان ، ترددهای غیر قانونی قاچاقچیان و گروه‌های تروریستی به پاکستان را تا حد زیادی غیر ممکن کرده هست.

«SSG»؛ نیروهای ویژه ارتش

نیروهای ویژه جایگاهی با اهمیت در ساختار نظامی در هر کشور دارند و می‌توانند عاملی بازدارنده در مقابل تهدیدات احتمالی باشند. نیروهای ویژه ارتش پاکستان موسوم به اس اس جی یا نام مخفف «SSG» چهارمین نیروی ویژه برتر جهان هست. ادامه عملیات های ردالفساد توسط نیروهای مخصوص ارتش در جنوب کشور به ویژه در سند و مرکز آن به این معنی شهر کراچی سبب شد بسیاری از گروه های مافیایی در این شهر بطور کلی نابود شوند به طوریکه امروزه رتبه این شهر در میان ۵۰ شهر ناامن دنیا نیز دیده نشود، حال آنکه رتبه این شهر در لیست نا‌امن‌ترین شهرهای جهان تا قبل از سال ۲۰۱۴ ششم بود و هر روز این شهر صحنه ترور اشخاص با اهمیت و مردم بی‌گناه بود و هیچ سرمایه‌گذار خارجی نیز به این شهر قدم نمی گذاشت.

فرماندهی نیروهای مخصوص رنجرز پاکستان در آخر سال ۲۰۱۸ گزارشی از تعداد عملیات های صورت گرفته از سوی نیروهای این ستاد و تروریست های بازداشتی در این عملیات ها منتشر کرد که طی آن در چهار هزار و ۲۵۸ عملیات نیروهای موسوم به «رنجرز» در مناطق مختلف کراچی، دو هزار و ۲۴۵ تروریست و مجرم بازداشت شده بودند.
در عملیات های این نیروها در سال گذشته، ۹۶۰ قبضه سلاح و یک میلیون و چهار هزار و ۹۶۳ گلوله مربوط به انواع مختلف سلاح کشف و ضبط شد.

نقش دستگاه اطلاعاتی پاکستان

«آی. اس. آی» نخستین خط دفاعی پاکستان در برابر تروریسم هست که در برابر تهدیدهای امنیتی در سال های گذشته به خوبی با تروریسم مبارزه کرده هست. این سازمان پیچیده یکی از عوامل اصلی ضد تروریسم در پاکستان بوده هست .

اندیشکده گراف آمریکا در سال ۲۰۱۸ فهرست برترین سازمان های دنیا را عنوان کرد که در آن فهرست نام سازمان اطلاعات پاکستان موسوم به«آی. اس. آی» بالاتر از سایر رقبای اطلاعاتی خود از جمله سازمان سیا آمریکا قرار گرفته هست.

 دستگیری «عزیز بلوچ»، «کلبهوشن یادیو» و به هلاکت رسیدن بسیاری از سران و کماندو های تحریک طالبان پاکستان توسط نیروهای ارتش با همکاری اطلاعاتی این سازمان گوشه ای از کارنامه درخشان آن در سال های گذشته بوده هست.

جمهوری اسلامی ایران؛ همیشه در کنار پاکستان

گفتنی هست جمهوری اسلامی ایران تنها کشور کمک کننده به بهبود وضعیت امنیتی پاکستان طی سال های گذشته بوده هست. ژنرال «قمر‌جاوید‌ باجوا» در ملاقات با «جام‌کمال‌خان» سروزیر ایالت بلوچستان پاکستان گفته بود: همکاری با ایران موجب بهبود وضعیت امنیتی پاکستان و منطقه بلوچستان شده هست و در آینده این وضعیت بهتر نیز می شود.

جمهوری اسلامی ایران بارها با آگاه سازی و دادن اطلاعات موثق به پاکستان در خصوص حضور داعش در مناطق مرزی با افغانستان و حمایت آمریکا از این گروه ها سبب خنثی شدن اقدامات تروریستی علیه پاکستان شد. همکاری میان نهادهای نظامی و امنیتی پاکستان و ایران به بزرگترین نقش در ریشه کنی گروهک های تروریستی از جمله داعش در مناطق مرزی این کشور با افغانستان تبدیل شده هست.

با توجه به اینکه پاکستان در خط مقدم درگیری با مبارزه با پدیده تروریسم و اینک غده سرطانی گروهک‌های تروریستی چون داعش قرار دارد؛ جمهوری اسلامی ایران همچنان در عزم خود بر حمایت از جمهوری اسلامی پاکستان در زمینه‌های اطلاعاتی و امنیتی تاکید دارد.

دادگاهای نظامی و اشد مجازات ازبرای تروریست‌ها

برخورد جدی پاکستان با گروههای افراط گرا و تروریست ها از سال ۲۰۱۴ شروع شده هست و همین برخوردها امنیت در این کشور را به طرز چشمگیری افزایش داده هست. دادگاه‌های نظامی پاکستان تاثیر به سزائی در آخر یافتن مشکلات امنیتی این کشور داشته‌اند و با افزایش برخورد دادگاههای نظامی پاکستان با افراط گرایان و تروریستها از وقت از سرگیری فعالیت این دادگاهها آمار جنایت و جولان تروریست ها در پاکستان به مراتب کمتر شده هست در حالیکه تا قبل از سال ۲۰۱۴ برخورد با افراط گرایان بسیار محدود بود و آنها به راحتی از چنگ قانون میگریختند.

دادگاه های نظامی پاکستان پس از هجوم تروریستی مرگبار سال ۲۰۱۴ به مدرسه ای در شهر پیشاور پاکستان که حدود ۱۵۰ دانش آموز و معلم به ضرب مستقیم گلوله ترویست‌ها کشته شدند، با هدف سرعت بخشی به مسیر محاکمه تروریست ها و قاطعیت صدور حکم اعدام ازبرای افراد مجرم در این زمینه تشکیل شد.

انتهای پیام/.*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *