گفته مولر درمورد دخالت روسیه در انتخابات آمریکا پنجشنبه منتشر می‌شود- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از دویچه‌وله، به گفته «ویلیام دفعه» وزیر دادگستری آمریکا، گفته رابرت مولر، بازرس ویژه بررسی ها در باره احتمال دخالت روسیه در انتخابات پیشین ایالات متحده با قسمت‌هایی که از سوی سازمان اف بی آی سیاه شده هست در روز پنج‌شنبه ۲۹ فروردین (۱۸ آوریل) منتشر می شود.

حزب دموکرات آمریکا از وزیر دادگستری این کشور خواسته هست که نسخه کامل این گفته به همراه اسنادی را که رابرت مولر به آن استناد کرده در اختیار کنگره آمریکا قرار دهد.

رسانه‌های آمریکایی روز دوشنبه ۲۶ فروردین (۱۵ آوریل) به نقل از ویلیام دفعه نوشتند که قسمت‌هایی از این گفته که در این هفته منتشر می‌شود سیاه شده هست.

رابرت مولر حدود دو سال در باره دخالت‌های احتمالی روسیه در انتخابات آمریکا و همچنین به وجود آوردن موانع بر سر مسیر تحقیق در این باره از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و با نمایندگان روسیه تحقیق کرده و گفته محرمانه‌ای تهیه کرده بود.

وزیر دادگستری آمریکا این تحقیق را که بنا به گفته رسانه‌ها بالغ بر ۴۰۰ صفحه هست، در روز ۴ فروردین (۲۴ مارس) از رابرت مولر دریافت کرد.

در خلاصه چهار صفحه‌‌ای از گفته بررسی ها رابرت مولر که توسط وزارت دادگستر آمریکا در اختیار نمایندگان کنگره این کشور قرار گرفت، رابطه‌ای منسجم و سازمان‌یافته میان تیم انتخاباتی ترامپ و روسیه منتفی دانسته شده و گفته شده هست که مولر نتوانسته هست هیچ مدرکی مبنی بر همکاری کمپین دونالد ترامپ و مقامات روسی پیدا کند.

پس از منتشر شدن خلاصه گفته بررسی ها، رئیس جمهور آمریکا نتیجه پرونده رابرت مولر را پیروزی خود خواند و به مولر و کسانی که پیگیر این پرونده بودند به سختی هجوم کرد. ترامپ گفت که همه نمایندگانی که تیم انتخاباتی وی را به داشتن ارتباط با روسیه متهم کرده‌اند باید پاسخگوی این اتهامات “بی‌اساس” باشند.

بعضی از محققان تیم مولر بر این نظرند که نتایج ارائه شده از این تحقیق که بخشی‌هایی از آن سیاه شده هست به طور کامل نتایج بررسی ها را منعکس نکرده هست.

وزیر دادگستری آمریکا در باره موضوع “کارشکنی در زمینه بررسی ها” نیز گفت که گفته مولر “موضوعات پیچیده‌ای” را مطرح کرده هست. ویلیام دفعه گفت که تصمیم‌گیری در این باره در آخر به خود وی واگذار شده هست. وزیر دادگستری آمریکا گفت که به عقیده وی شواهد کافی در این زمینه وجود ندارد.

قرار هست ویلیام دفعه در ماه مه در کمیسیون قضایی برنامه‌ریزی شده در مجلس سنای آمریکا به سوال‌های نمایندگان جواب دهد.

ویلیام دفعه از سوی دونالد ترامپ به عنوان رئیس دادگستری آمریکا برگزیده شده هست. 

انتهای پیام/.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *