یادداشت| چرایی بازگشت ناگهانی راحیل شریف به پاکستان در آستانه مسافرت بن سلمان- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته دفترمنطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «حسام کیان مقدم» با ارسال یادداشتی نوشت: چهار روز تا وقت مسافرت «محمد بن سلمان» به پاکستان باقی مانده هست و حکام سعودی دیگر کاری نکرده‌ای باقی نگذاشته‌اند تا کمی به ولیعهدشان اعتبار ببخشند.

هر چند همراهی ۱۰۰۰ نفر از سیاستمداران و تجار با بن سلمان سبب تعجب ما می‌شود ولی می دانیم که در جریان مسافرت سران سعودی به همراه بردن سیاهی لشکر امری عادی هست و نمونه‌های مختلفی از آن پیش‌تر نیز مشاهده شده هست.

اینکه تخت خواب بن سلمان و وسایل شخصی وی تنها ازبرای دو روز اقامت در پاکستان دفعه حداقل ۵ کامیون شده هست نیز چندان تعجب برانگیز نیست و می‌توان از حکام غرق در ثروت سعودی چنین توقعی داشت.

حتی این نیز سبب تعجب ما نمی شود که همه اتاق‌های دو هتل ۵ ستاره اسلام آباد به این معنی سرینا و مریت که بالغ بر صدها اتاق می‌شود خالی شده تا بن سلمان احساس امنیت کند. ولی آنچه تعجب هر کارشناسی را بر می انگیزد این هست که مسافرت بن سلمان به پاکستان تفاوتی عمده با سفرهای پیشین وی به کشورهای مختلف دارد.

بن سلمان و به تبع حکام سعودی اعتبار پوشالی خود را از دست داده‌اند، آنها به کودک کشی در یمن متهم هستند، آنها جنازه خاشقجی را مثله کرده‌اند، آنها منفور شده‌اند و این را خودشان نیز می‌دانند، پیش از این سعودی‌ها هرجا به مشکل بر می‌خوردند دلارهایشان را زودتر از خود روانه می‌کردند، این دفعه نیز بخشی از نقشه چنین هست و قطعا صدای به در زدن های مکرر ۱۵ میلیارد دلار آل سعود سبب شده تا دروازه ورود به پاکستان برایشان باز شود ولی اعتراض‌های مکرر این روزها در شهرهای اسلام آباد و کراچی نشان می دهد که دلار کافی نیست!

مردم پاکستان به حضور بن سلمان اعتراض دارند، آنها می گویند بن سلمان با خود نا امنی می آورد، جنگ می آورد و تقویت گروههای افراط گرا نتیجه مسافرت وی خواهد بود.

یقینا این دیدگاه مردم پاکستان از نگاه مشاوران بن سلمان نیز مخفی نبوده از این رو نقشه جدیدی را به اجرا در آوردند و با فروش آبرو در تلاش هستند تا حداقل ازبرای ۲ روز اعتبار جذب کنند.

بازیگر اول این نقشه شخص « راحیل شریف » هست، فرمانده سابق ارتش پاکستان و فرمانده این روزهای ائتلاف سعودی، شخصی که روزگاری نبردش با تروریست ها وی را به قهرمان ملی تبدیل کرده بود ولی این روزها حضورش در ائتلاف سعودی تنها نقاط سیاه کارنامه اش را بزرگ و بزرگ تر می کند.

ما نمی‌توانیم قبول کنیم که حضور ناگهانی راحیل شریف در پاکستان آن هم زمانی که بن سلمان قصد مسافرت به پاکستان را دارد به صورت اتفاقی رقم خورده هست! ولی سناریویی که باورپذیرتر هست چنین تصور می شود: راحیل شریف آمده تا با سران نظامی و سیاسی پاکستان مذاکرات کند و مانده آبروی خود را نیز خرج کند تا توجه آنان را به سمت بن سلمان بیش از پیش جلب کند! ازبرای دولت سعودی با اهمیت هست که از بن سلمان چگونه استقبال شود! با چه ادبیاتی با وی مصاحبه صورت بگیرد! محل ملاقات وی با سران سیاسی و نظامی پاکستان کجا باشد! مبادا اعتراضات مردمی فراگیر پاکستان خدشه ای به مسافرت بن سلمان وارد کند و…

راحیل شریف به محض بازگشت به پاکستان با «ژنرال قمر جاوید باجوا» فرمانده ستاد ارتش ملاقات کرده و آنچه رسانه‌ها از این ملاقات نوشته‌اند تنها ابراز امیدواری‌های کلیشه‌ای ازبرای یکدیگر بوده ولی باید در پی دلیل اصلی حضور راحیل شریف در این برهه با اهمیت بود که البته چندان پوشیده هم نیست.

لغو مسافرت بن سلمان تنها خواسته عده‌ای از شیعیان پاکستانی نیست بلکه خشم اهل سنت این کشور نیز به شدت برانگیخته شده هست و بعید به نظر می‌رسد که مانده آبروی راحیل شریف بتواند اعتباری ازبرای بن سلمان بخرد، ارزش دلارهای سعودی نیز پیش از مسافرت روشن شده و تنها تیتر چند روزه رسانه‌های پاکستانی می شود نه بیشتر.

نکته آخر این هست که این مسافرت می تواند تکلیف بسیاری از مسائل را روشن کند و ابهامات مردمی در خصوص ائتلاف سعودی و ولیعهد این کشور را نیز تا حد زیادی روشن کند.

انتهای پیام/.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *