یازدهمین سالگرد شهادت «عماد مغنیه»؛ راهبرد مغزمتفکر حزب‌الله در شکست دشمن- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان الملل خبرگزاری تسنیم، همزمان با یازدهمین سالروز شهادت حاج رضوان فرمانده نظامی حزب الله لبنان، نگاهی داریم به عملکرد این فرمانده تاثیرگذار حزب الله در دوره حضور و شهادت.

میان سال‌های ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۲ حاج عماد مغنیه در دهه‌ای از مقاومت استثنایی و بی‌سابقه زندگی کرده و طی این مدت وقت کارهای بسیار زیادی انجام داد. در سال‌های ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۸ حاج عماد مغنیه دنیایی از امنیت و اطلاعات و عملیات بی‌سابقه را انجام داده و مقاومت را به یکی از وزنه‌های موجود در تمام عرصه‌ها تبدیل کرد. طی سالهای ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۸ میلادی یک دهه دیگر سپری شده و عماد مغنیه موفق شده ساختار مقاومت را شکل دهد. در این مدت وقت دستاورد آزادسازی جنوب لبنان و جلوگیری از بازگشت اشغالگران به این کشور شکل گرفت و پیروزی جنگ ۲۰۰۶ محقق شد. ولی همچنان میان سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ دستاوردهای عماد مغنیه در تمام جبهه‌ها مورد استفاده کردن قرار می‌گیرد.

هم اکنون وقت زیادی از آخر جنگ جولای ۲۰۰۶ نگذشته بود. رژیم صهیونیستی در منتشر شدن بررسی ها مربوط به کمیته وینوگراد در انتخاب مسئولان شکست در جنگ لبنان غرق بود. ولی مقاومت لبنان در پی ترمیم ناوگان نظامی خود بود و همچنان تحولات جزئی روزهای جنگ را بازبینی و تحقیق می‌کرد.

حاج رضوان خواب نداشت و همواره در پی تحقیق و کار و جستجو و دستاورد بود. وی استراتژی خود را اینگونه ترسیم می‌کرد: ارتش دشمن اسرائیلی متشکل از جنگنده‌های این رژیم و نیروهای اطلاعات نظامی و بالگردها و تانکها و نظامیان هست. مأموریت ما ایجاد مانع در برابر جنگنده‌ها و کور کردن سیستم اطلاعاتی دشمن و در اختیار گرفتن سلاحهایی هست که بتواند بالگردها را از عرصه خارج کند. همچنین ما باید موشک‌های ویژه‌ای در اختیار بگیریم که به اسطوره جنگ افزارهای زرهی دشمن آخر دهند. در این صورت تنها نظامیان در برابر ما باقی خواهد ماند.

در جنگ رژیم صهیونیستی علیه لبنان، بشار اسد رئیس جمهور سوریه به ستاد ارتش خود دستور داده بود تمام انبارهای ارتش را باز کنند. وی از سرتیب محمد سلیمان خواسته بود تا فرماندهی بزرگترین عملیات انتقال سلاح‌های پیشرفته به گروه‌های مقاومت در لبنان را در دست بگیرد. از جمله این سلاح‌ها موشک‌هایی بود که مقاومت لبنان از آنها در طول جنگ استفاده کردن نکرد، موشک‌هایی که قادر بود تل‌آویو و حتی مناطق دورتر از پایتخت سرزمین‌های اشغالی را هدف قرار دهد. انبارهای تسلیحاتی سوریه پس از جنگ بسته نشد، بلکه هماهنگی‌های موجود به سطح بی‌سابقه‌ای رسید. بشار اسد مانند یک حامی و پشتیبان با حزب الله لبنان رفتار نمی‌کرد، بلکه کاملا شریک آنها در این جنگ بود. تنها چیزی که مدنظر وی بود، تقویت نیروهای مقاومت با تمام لوازم مورد احتیاج بود و در این مسیر هیچ خط قرمزی نمی‌شناخت. وی کاملاً نسبت به اقداماتی که حزب‌الله لبنان در طول سال ۲۰۰۶ انجام داده بود و می‌توانست کلیدی ازبرای تغییرات اساسی در درگیری با دشمن صهیونیستی باشد، آگاهی داشت.

تعامل با نقاط قدرت رژیم صهیونیستی

شاید در شرایط کنونی امکان نداشته باشد اقداماتی که طی سال های پس از جنگ جولای در سوریه انجام شد، مورد کنکاش قرار گیرد. ولی به صورت خلاصه می‌توان از نحوه معلوم شدن عناصر قدرت در نزد دشمن و تلاش ازبرای تعامل با این رویکرد بر اساس حکمت و درایت و قدرت اشاره کرد. مکتب حاج رضوان مبتنی بر درک مسائل مورد احتیاج و کار به تلاش‌های لازم بود. این موضوع به نظریه پردازان احتیاج نداشت، بلکه باید شفافیت در قرائت و معلوم کردن دقیق هدف محقق می‌شد و سپس ازبرای رسیدن به آن هدف تلاش می‌شد.

الف: نیروی هوایی ارتش رژیم صهیونیستی

نیروی هوایی ارتش رژیم صهیونیستی بهترین وسایل ازبرای حمل موشک‌هایی با وزن یک تن مواد منفجره بود که به این رژیم امکان مانور و فرار از درگیری‌ها را می‌داد. هواپیماهای اسرائیلی همچنین خدمت ها زیادی را در طول جنگ مهیا می‌کردند. درصورتیکه در اختیار گرفتن هواپیماهای هجومی هم‌طراز با هواپیماهای آمریکایی موجود در اختیار ارتش رژیم صهیونیستی ازبرای نیروهای مقاومت مشکل بود، ولی تحقق هدف مورد نظر باید از طریق وارد کردن ضربات دقیق و دردناک به اهداف دشمن صهیونیستی صورت می‌گرفت و این موضوع با دستیابی به وسایل مناسب امکان‌پذیر بود. این ابزارها را می‌توان در ناوگان موشکی گسترده و متنوعی دانست که حزب‌الله لبنان در بردها و وزن‌های مختلف با کلاهک‌های انفجاری متعدد در اختیار گرفته هست و امروز می‌تواند تمام شهرهای سرزمین‌های اشغالی را تخریب کرده و به صورت نقطه‌ای اهداف مورد نظر، نظیر ساختمان‌ها و تاسیسات مختلف را هدف قرار دهد.

نیروی هوایی دشمن به این ترتیب در صورتی که تصمیم به جنگ در لبنان بگیرد، هر اندازه که هواپیما یا موشک‌های هوشمند در اختیار داشته باشد، می‌داند که خرج‌های بسیار سنگینی خواهد پرداخت؛ به چه دلیل که دشمنش موشک‌های دقیق و گسترده‌ای را در اختیار دارد. به این ترتیب بود که عماد مغنیه می‌گفت ما سلاحی را در اختیار داریم که در قدرت تاثیرگذاری برابر با نیروی هوایی دشمن صهیونیستی هست.

ب: سرویس اطلاعاتی دشمن صهیونیستی

هیچ رژیمی مانند رژیم صهیونیستی این مقدار گسترده از منبع ها مالی و انسانی خود را ازبرای فعالیت‌های جاسوسی اختصاص نمی‌دهد. دشمن تجربه بالایی در سطوح مختلف داشته و همین موضوع سبب شد مکتب عماد مغنیه، رویکرد متقابل کور کردن سرویس‌های اطلاعاتی دشمن را در برنامه‌های خود قرار دهند. این اتفاق از طریق تکیه بر نفوذ‌های بی‌سابقه و محرمانه دنبال می‌شود. به عنوان مثال تیم حاج عماد مغنیه منازل و کمین‌گاه هایی را در داخل کوه‌های بزرگ و زیر زمین ایجاد می‌کردند و اجازه نمی‌دادند هیچ کس چیزی از این منازل را مشاهده کند. این خانه‌ها هیچ آثاری از خاک گرفته تا درخت تا تپه و … از خود به جای نمی‌گذاشت. هنگامی که دشمن صهیونیستی در جریان جنگ جولای موفق شد بعضی از این پناهگاه‌ها را کشف کند، نه تنها از این دستاوردها غافلگیر شد، بلکه بخشی از هویت امنیتی نیروهای مقاومت را متوجه شد.

چیزی که رژیم صهیونیستی از آن وحشت داشت، این بود که محور مقاومت حرف هایی که حاج رضوان آنها را ممکن می دانست، ازبرای خود محقق کرده هست. نیروهای مقاومت سرویس‌های اطلاعاتی انسانی و فنی پیشرفته‌ای را ازبرای خود دست و پا کرد و به این ترتیب اجازه پیدا کرد بعضی اهداف استراتژیک دشمن صهیونیستی در داخل اراضی اشغالی را تهدید کند. درک شرایط موجود ازبرای رژیم صهیونیستی ممکن هست، ولی بعضی ساکنان محلات تل‌آویو فکر می‌کنند که حزب‌الله دقیقاً از آن چیزی که در آپارتمان ها و فروشگاه‌های آنها می گذرد، اطلاع دارد. آنها معتقدند که نیروهای مقاومت در لبنان بانک گسترده‌ای از اهداف را در اختیار دارند و سال‌های طولانی ازبرای جمع‌آوری آن زحمت کشیده اند. آنها علاوه بر این منبع ها انسانی و مالی بسیار بالایی در اختیار دارند. نیروهای حزب الله علاوه بر بانک اطلاعاتی گسترده، نقاطی را ازبرای کلاهک های انفجاری موشک های خود تعریف کرده اند. این اتفاق سبب می شود نیمی از ساکنان سرزمین‌های اشغالی در بیابان‌ها در پی پناهگاه ازبرای خود باشند و به این ترتیب تلاش‌های ۷۰ ساله رژیم صهیونیستی ازبرای تشکیل دولتی توانا و متمدن و به روز، از میان خواهد رفت.

عماد مغنیه که بود؟

عماد مغنیه معروف به حاج رضوان ( ۱۹۶۲ – ۲۰۰۸ م) بنیانگذار یگان نظامی حزب الله لبنان و از فرماندهان جنگ ۳۳ روزه بود که در حادثه تروریستی به شهادت رسید.

وی به «مرد سایه» در مقاومت اسلامی شهرت داشت و بسیاری وی را مغز متفکر حزب ‌الله قلمداد می‌‌کردند. دولت ایالات متحده ازبرای دریافت هر اطلاعاتی از وی جایزه انتخاب کرده بود. عماد مغنیه در سال ۲۰۰۸ م در دمشق ترور شد و به شهادت رسید. آیت الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در پیامی به مناسبت شهادتش، وی را فردی معرفی کرد که سراپا عشق و شور جهاد فی سبیل الله بود.

شهید عماد مغنیه معروف به حاج رضوان، ۷ دسامبر سال ۱۹۶۲ در شهر صور واقع در جنوب لبنان به دنیا آمد. پدرش فایز مغنیه هست و برادرانش جهاد و فؤاد بودند. هر دو برادرش به شهادت رسیدند. از شهید عماد چند فرزند باقی مانده‎اند. جهاد یکی از فرزندانش که در ۲۷ دی ۱۳۹۳ در هجوم بالگردهای اسرائیلی به خودروی حامل وی در بلندی‌های جولان سوریه به شهادت رسید.

خانواده مغنیه پس از مدتی از صور به ضاحیه جنوبی بیروت نقل مکان کردند و در این منطقه بود که وی، تحصیلات ابتدایی و دبیرستان خود را گذراند و پس از آن در جوانی، وارد دانشگاه آمریکایی بیروت (AUB) شد.

عماد مغنیه در اوایل دهه ۸۰ میلادی به “نیروی ۱۷” شاخه نظامی جنبش آزادی ‌قسمت فلسطین پیوست. این نیرو به قصد محافظت از مبارزانی مانند ابوعمار، ابو جهاد و ابود ایاد تشکیل شده بود.

وی از همان وقت، در عملیات انتقال سلاح از جنبش آزادی‌ قسمت فلسطین ازبرای مقاومت اسلامی لبنان( که عبارت بود از حزب ‌الله و جنبش امل)، نقش اساسی داشت. هرچند در پی اشغال لبنان در سال ۱۹۸۲م از سوی رژیم صهیونیستی، مبارزان جنبش آزادی ‌قسمت فلسطین مجبور به ترک لبنان شدند.

وی در ابتدا با خروج مبارزان فلسطینی و سازمان آزادی قسمت فلسطین از لبنان، به رزمندگان جنبش امل پیوست. ولی با انتقال سید حسن نصرالله به حزب الله وی نیز به این حزب تازه تاسیس منتقل شد و پس از اجرای موفق چند عملیات،‌ به عنوان فرمانده گارد حفاظت مقامات بلند پایه حزب‌الله انتخاب شد.

نحوه شهادت مغنیه

روز ۱۲ فوریه ۲۰۰۸ میلادی (۲۳ بهمن ۱۳۸۶) «عماد فایز مغنیه»، معاون دبیرکل حزب لبنان در کمیته جهادی حزب الله به منطقه «کفر سوسه» در دمشق می‌رسد و وارد آپارتمانی می‌شود که بعضی از رهبران فلسطینی و مسئول یکی از قسمت‌های جهادی حزب‌الله و تعدادی از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ایران در آن حضور داشتند تا درمورد آموزش‌های نظامی و هماهنگی‌های نظامی بحث و تبادل نظر کنند.

پیش از آخر نشست شهید مغنیه نشست را ترک می‌کند و از حاضران می‌خواهد، بحث و گفت‌‌وگوها و هماهنگی‌ها را ادامه دهند. دقایقی پس صدای انفجار به گوش رسید. تمام کسانی‌که در نشست شرکت داشتند، بر این باور بودند که هدف قرار گرفته‌اند، ولی داد و فریاد مردم در حیاط جلوی ساختمان و حضور دستگاه‌ها و نیروهای امنیتی سوری در محل،‌ تعدادی از آنها را از خانه بیرون کشید تا ببینند، چه اتفاقی افتاده هست که عماد مغنیه را یافتند که ۸ گوی آهنین به بدن وی اصابت کرده هست.

یکی از گوی‌های آهنین به چشمش اصابت کرده و از پشت سرش بیرون آمده بود. وی بلافاصله جان خود را از دست داده بود. دوستانش پیکرش را به داخل ماشین برده و مستقیما راهی لبنان شدند. مسئول نظامی حزب‌الله که همراه شهید مغنیه در نشست حضور داشت، با سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان تماس می‌گیرد تا خبر شهادت مغنیه را به وی بدهد و پیکرش را به بیمارستان منتقل کند.

رژیم صهیونیستی برنامه‌های کاری و نقشه رفت و آمدهایش را از بیش از ۶ ماه قبل از ترور تهیه کرده و از آن آگاه بود، به شکل‌ای که دستگاه اطلاعات و جاسوسی که وی را در خفا و سکوت تعقیب می‌کرد.

به این ترتیب شهید مغنیه روز ۱۲ فوریه در اثر انفجار بمب به شهادت رسید. منبع ها مذکور تاکید می‌کنند که ۳ تیم در محل ترور حضور داشتند، تیم رصد و پیگیری،‌ تیم اجراکننده عملیات و تیم بیرون بردن و خارج کردن عوامل از محل. همه این تیم‌ها در نزدیکی محل ترور و در آپارتمانی رو به روی مرکز وابسته به سپاه حضور داشتند.

همچنین در محل ترور، هواپیمای بدون سرنشین مدل «هارون» مشاهده شد که از نوع هواپیماهای رادار گریز هست و رادارهای سوری توان کشف و شناسایی آن را نداشتند. وظیفه این هواپیما پوشش تیم‌های مجری عملیات تروریستی کفرسوسه بود.

غیر از آن دستگاه شنود ۸۲۰۰ ساخت رژیم صهیونیستی ازبرای تحت نظر داشتن و ضبط تمام تماس‌های ثابت و همراه و اطلاعات لازم از تمام نیروهای امنیتی و غیر امنیتی در محل حادثه کار گذاشته بود تا حمایت لازم از تیم‌ها را به عمل آورد و بر موفقیت عملیات بیفزاید.

به گفته این منبع ها رژیم صهیونیستی در شب ترور کار به انجام رزمایشی تحریک آمیز مقابل سواحل لبنان و به ویژه مقابل منطقه «صخره الروشه» با قایق‌های مجهز به موشک‌انداز کرد. همچنین یک زیر دریایی صهیونیستی از نوع «دلفین» نیز در آب‌های منطقه «خلده» مشاهده و رصد شد، تا حزب‌الله را مشغول و نگاه آن را از آنچه در سوریه ازبرای آن تدارک دیده شد، منحرف کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *