پنج شنبه, 16 شهریور 1396 05:18

هوش مصنوعی راهی برای تشخیص درد

Futurism- پژوهش‌گران، یک سامانه‌ی کامپیوتری را تمرین داده‌اند، که بتواند میزان دردی که مردم تحمل می‌کنند را از روی حالتشان بفهمد. این سامانه، به دلیل این که سن، جنسیت و رنگ پوست را در نظر می‌گیرد، دقیق‌تر از الگوریتم‌های قبلی‌ست.

یک الگوریتم جدید می‌تواند درونِ من و شما را ببیند! پژوهش‌گران یک سامانه‌ی کامپیوتری طراحی کرده‌اند، که می‌تواند میزان درد بیماران را بفهمد. این سامانه، به سطح درد بیمار، بر اساس حالت‌های صورتش امتیاز می‌دهد، و پزشک با استفاده از این امتیاز می‌تواند درمان مناسبی را در نظر بگیرد. سامانه، با تحلیل ریزحالت‌های صورت (facial microexpression) کار می‌کند، و بعد از آن، داده‌ها را با توجه به هر بیمار (ویژگی‌هایی مثل سن، جنسیت و رنگ پوست) کالیبره می‌کند.

اندازه گرفتن دقیق میزان درد، مسئله‌ی مهمی‌ست؛ چون بعضی از بیماران درد زیادی را تحمل می‌کنند، و به کمک نیاز دارند. جدای از این، بسیاری از مردم، معتاد به مسکن‌ها هستند، و پزشکان باید بتوانند بیماران واقعی را از معتادان به مسکن، تشخیص بدهند. این سامانه، راه قابل اطمینانی‌ست که پزشکان می‌توانند به وسیله‌ی آن، بیمارانی را که واقعاً به درمان و مسکن نیاز دارند، بشناسند.

برای طراحی این سامانه، پژوهش‌گران، یک الگوریتم –که آن را DeepFaceLIFT نامیدند- را با نشان دادن ویدئوهایی از کسانی که واقعاً درد شانه داشتند، یا فقط ادای آن را بازی می‌کردند، تمرین دادند. بعد از پخش ویدئوها، سطح درد کسانی که در ویدئوها بودند، به این الگوریتم وارد شد. به این شکل، این الگوریتم یاد گرفت چه هر ریزحالت صورت، با چه میزان درد ارتباط دارد. نتیجه‌ی این مطالعه، در Journal of Machine Learning Research منتشر شد.

 

DeepFaceLIFT، یاد گرفته است که با استفاده از تفاوت‌های جزئی در حالت‌های صورت، و حرکت‌های اطراف بینی و دهان، میزان درد را تشخیص بدهد. قبل از این هم، هوش مصنوعی می‌توانست میزان درد را با استفاده از حالت‌های صورت تشخیص بدهد، اما این اولین باری‌ست که یک سامانه برای هر بیمار کالیبره شده است، و سن، جنسیت و رنگ پوست را در نظر می‌گیرد. در نظر گرفتنِ این عامل‌ها، باعث شده است که نتیجه‌ها دقیق‌تری به دست بیاید.

البته با وجود این که این سامانه کاربردهای خوبی دارد، باز هم نمی‌تواند جایگزین قضاوت پزشکان شود؛ چون این الگوریتم با تصاویری آموزش دیده است که در شرایط نوری کاملاً مناسب و با عکاسی حرفه‌ای گرفته شده است، در حالی که کار در شرایط واقعی، متفاوت است.

اضافه بر این، این کار کلاً کار دشواری‌ست، چون مردم درد را به یک شکل نشان نمی‌دهند، و ممکن است حالت صورتشان، مدرک خوبی درباره‌ی میزان دردشان نباشد. نشان دادنِ درد در فرهنگ‌های مختلف، متفاوت است، و به مدتی که بیمار، درد را تحمل کرده است، بستگی دارد. به همین دلیل، جای تعجب نیست که میزان دردی که این سامانه تخمین می‌زند، با میزان دردی که خود بیمار گزارش می‌کند، متفاوت باشد.

با وجود این چالش‌ها، پژوهش‌گران به تمرینِ این برنامه ادامه می‌دهند، تا بتواند هر چه دقیق‌تر، میزان درد را تشخیص بدهد.

 

توسط: کیارش عظیم‌زاده– دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

 

All Items
تازه های علم و فناوری
LOAD MORE LOADING... NO MORE WORKS