یکشنبه, 19 شهریور 1396 12:56

استرس مانعی برای خوابتان؟ راه‌حل در دستان ماست!

University of Tsukuba- محققین پی برده‌اند که ترکیبی فعال با نام اکتاکزانول، در نیشکر می‌تواند در کاهش استرس و تجربه‌ی خوابی آسوده کمک شایانی کند.

همۀ ما استرس را به عنوان مزاحمی برای خواب آسوده تجربه کرده‌ایم. دانشمندان در موسسه خواب ژاپن پی بردند که ترکیبی -که در نیشکر و سایر محصولات طبیعی غنی است- می‌تواند استرس را بهبود بخشیده و باعث تجربه خواب راحتی در فرد شود.

در دنیای امروز، طبیعت در‌حال تغییر -که نیازمند تداخل انسان برای تولید محصول است-  جمعیت بشر را به کمبود خواب سوق می‌دهد. کمبود خواب باعث تحریک استرس زیاد می‌شود و خود این استرس یکی از علل اصلی بی‌خوابی است. قرص‌های خواب موجود قادر به رفع این استرس نبوده و معمولا اثرات جانبی شدیدی دارند. بی‌خوابی هم‌چنین با بیماری‌های خاصی مثل چاقی ، بیماری‌های قلبی‌عروقی، افسردگی، اضطراب،حالت شیدایی و ... ارتباط نزدیکی دارد.

گروه تحقیق به سرپرستی Mahesh K. Kaushik and Yoshihiro Urade در مرکز   (International Institute for Integrative Sleep Medicine (WPI-IIIS) دانشگاه Tsukuba پی بردند که اکتاکزانول استرس را کاهش داده و خواب را به حالت متعادل قبلی باز میگرداند.

اکتاکزانول به وفور در غذاهای روزمره‌ی ما مثل نیشکر، سبوس برنج، روغن جوانه‌ی گندم، موم زنبور عسل و ... یافت می‌شود. ماده‌ی خام موجود در این غذاها پلی‌کزانول نام دارد که درصد بالایی از آن را اکتاکزانول تشکیل می‌دهد. پیش از این انسان‌ها از پلی‌کزانول و اکتاکزانول برای اهداف درمانی استفاده می‌کردند.

در پژوهش جدید، یک گام فراتر برداشته شد و تاثیرات اکتاکزانول در متعادل سازی خواب موش‌های دچار استرس خفیف از طریق مصرف دهانی این ماده بررسی شد. اکتاکزانول سطح کورتیکواسترون موجود در پلاسما –که شاخصی برای تعیین میزن استرس است- را پایین آورد. خواب موش‌ها که به دلیل استرس مختل شده بود، بعد از استفاده از این ماده به حالت نرمال بازگشت. درنتیجه ادعا شد که اکتاکزانول استرس را کاهش داده و خواب موش‌ها را به حالت عادی بازمی‌گرداند. خواب القا‌شده با اکتاکزانول مشابه خواب عادی و فیزیولوژیک در طبیعت بود. بااین‌حال محققان ادعا کردند که اکتاکزانول تاثیری برخواب حیوانات عادی ندارد. نتایج نشان دادند که اکتاکزانول ترکیبی فعال بوده که قادر به کاهش استرس و افزایش خواب شده و می‌توان از آن برای درمان بیماری بی‌خوابی حاصل از استرس بهره برد.  اکتاکزانول را می‌توان به عنوان  ماده‌ای برای درمان انسان‌ها به کار برد زیرا این ماده مشتق از موادغذایی روز‌مره بوده و احتمالا آثار سوئی نداشته باشد.

مکمل‌های حاوی اکتاکزانول و پلی‌کزانول به منظور کنترل متابولیسم لیپید، کاهش سطح کلسترول و یا تامین نیرو مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این حال پژوهش‌های کلینیکال برنامه‌ریزی‌شده به منظور تایید تاثیر این مواد بر روی بهبود استرس و القای خواب در انسان‌ها باید انجام گیرد. "تحقیقات آینده بر روی بخش مورد هدف اکتاکزانول در مغز، قابلیت عبور این ماده از سد خونی‌مغزی و مکانیسمی که اکتاکزانول از طریق آن استرس را کاهش می‌دهد." Kaushik بیان کرد.

 

توسط: میرعرفان اریبی– دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران

 

All Items
تازه های علم و فناوری
LOAD MORE LOADING... NO MORE WORKS