دوشنبه, 22 آبان 1396 10:24

تشریح مغز، حافظه، فلسفه ذهن و حس و ادراک مباحث دومین روز مدرسه تابستانه دانشجویی

دومین روز مدرسه تابستانه علوم اعصاب شناختی در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.

در این روز دانشجویان با حضور در سالن تشریح دانشکده ی پزشکی و با تدریس آقای دکتر جغتایی و خانم دکتر شعبانی از روی اسلاید و مولاژ با قسمت های مختلف مغز از لحاظ ساختاری آشنا شدند و بعد از آن با تشریح مغز انسان و با توضیحات خانم دکتر کریم زاده به صورت عملی نقاط مختلف و هسته های مختلف مغز را مشاهده کردند.

 

سپس دکتر علیرضا مرادی مبحث حافظه و یادگیری را تدریس کردند و انواع حافظه شامل sensory memory, long term memory , working memory را شرح دادند. در ادامه ویژگی های کامل حافظه ی implicit و explicit را بازگو کردند.
در دنباله مطلب دکتر مثمر موضوعات فلسفه ی ذهن را به صورت خلاصه برای دانشجویان توضیح دادند. ایشان در ابتدا به واژه ی "تبیین و explanation " اشاره کردند و بعد از آن فرق واژه های روانشناسی عامیانه یا folk psychology و علوم اعصاب را گفتند. سپس ٤ رویکرد درباره ی ارتباط روانشناسی عامیانه و علوم فیزیکی را بیان کردند که به ترتیب eliminatisism , logical behaviorism ,identify theory و functionalism می باشد.

 

در پایان روز، دکتر ابهریان مباحث حس و ادراک را گفتند و یک جمع بندی در مورد علوم شناختی ارائه دادند.

در این بخش مفهوم واژه ی NBIC که شامل ٤ واژه ی nanotechnology, biotechnology, IT و cognitive science می‌باشد را توضیح داده شد و سپس با ارتباط دادن مباحث احساس و ادراک به عنوان مباحث اصلی در علوم اعصاب شناختی و تعریف اصلی آن ها تدریس خود را ادامه دادند. همچنین ایشان مباحثی چون main types of stimuli و vision و hearing را به همراه ساختار و عملکردشان برای دانشجویان بیان کردند.