دوشنبه, 29 آبان 1396 09:05

سمینار دانشجویی "مغز و شناخت" در منطقه ویژه علم و فناوری تبریز برگزار شد

سمینار دانشجویی "مغز و شناخت" با هدف آشنایی دانشجویان رشته های مختلف دانشگاه های استان آذربایجان شرقی و با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری شناختی روز پنج شنبه در تبریز برگزار شد.

ین سمینار توسط شبکه فناوری و نوآوری علوم شناختی منطقه ویژه علم و فناوری "ربع رشیدی"
برگزار شد.
در این همایش که با استقبال دانشجویان و علاقه مندان به این حوزه رو به رو شد، دکتر "غلامرضا چلبیانلو" دکترای علوم اعصاب و دبیر شبکه علوم شناختی استان، به بیان اهمیت علوم شناختی در دنیای معاصر پرداخته و خاطرنشان کرد که با توجه به چالش های مختلف در حوزه های سلامت، زیست محیطی و سایر حوزه ها، علوم شناختی بهترین امکان برای مقابله با این چالش هاست.
وی ضمن تشریح سهم علوم شناختی از بازارهای اقتصادی جهان، خواستار توجه جدی تر دانشجویان به این علوم و توسعه تحقیقات در حوزه های اقتصاد دانش بنیان شد.
سپس دکتر "علی جهانگیری" مدیرمنطقه ویژه علم و فناوری "ربع رشیدی" به تشریح سیاست های دولت یازدهم در حوزه توسعه فرهنگ اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد مقاومتی در قالب تصویب مناطق ویژه علم و فناوری پرداخته و رسالت منطقه ویژه در اولویت دادن به شرکت های دانش بنیان به ویژه در حوزه علوم شناختی را تشریح کرد.
در ادامه، دکتر "عباس بخشی پور" استاد روانشناسی بالینی دانشگاه تبریز، در خصوص نظریه های معاصر علوم شناختی سخنرانی کرد و به تشریح دیدگاه های مهم علوم شناختی مانند نظریه محاسباتی ذهن، نظریه پیمانه ای، نظریه پیمانه ای تکاملی، نظریه پیوند گرایی و نظریه شناختی پرداخت.
دکتر سید"محمود طباطبایی" دکترای نوروساینس و عضو هیات علمی دانشکده پزشکی نیز در این سمینار به اهمیت مطالعات ژنتیک در حوزه بیماری های مغزی و ارتباط آنها با فرایندهای شناختی پرداخت.
دکتر"محمد ابراهیم رمضانی" دکترای محیط زیست نیز به نقش آلاینده های زیست محیطی در بروز نقایص شناختی و اهمیت توجه به علوم شناختی وکاربردهای آن در سلامت شهروندی در توسعه شهری اشاره کرد.
دکتر پورمحمدی، دکترای طراحی شناختی و عضو هیات علمی دانشگاه هنر اسلامی تبریز نیز به کاربرد علوم شناختی در طراحی و تولید انواع ابزار ها و قطعات و ساخت ربات های هوشمند با بهره گیری از توانایی خلاقیتی و طراحی براساس شبیه سازی از طراحی شناختی انسان ها سخنرانی کرد.
در ادامه سمینار دکتر "علیرضا شفیعی" روانپزشک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، بر نفوذ علوم اعصاب در حوزه روانپزشکی و چالش های مربوط به آن از قبیل ضرورت توجه به بیومارکرهای شناختی در تشخیص بیماری های روانپزشکی در سال های پیش رو پرداخت.
وی با طرح این سوال برای دانشجویان که آیا نفوذ علوم اعصاب در این حوزه، تهدیدی برای روانپزشکی است یا یک فرصت به سخنان خود ادامه داد.
دکتر "امیرحسین بتولی" دکترای تصویربرداری عصبی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز به سخنرانی در حوزه نقشه برداری مغزی پرداخته و انواع روش های تصویربردازی مغزی و کاربرد آنها در مطالعات مربوط به حوزه علوم شناختی به ویژه با تاکید بر سالمندی و اعتیاد را معرفی کردد.
خانم دکتر "مرضیه زارع" عضو هیات علمی پژوهشگاه دانش های بنیادین نیز به کاربردهای علوم شناختی در حوزه مهندسی به ویژه هوش مصنوعی و طراحی سامانه های رابط مغز- ماشین پرداخته و پیشرفت های محقق شده در این حوزه را برای حاضران تشریح کرد.
در پایان این نشست علمی، دکتر "میرهادی سید عربی" دکترای مهندسی برق و عضو هیات علمی دانشگاه تبریز، به استفاده از روش های مهندسی برای طراحی الگوهای محاسبانی در توان بخشی شناختی به ویژه روش های تحریک مغزی اشاره کرده و کاربردهای این نوع محاسبات را در حوزه های مختلف به ویژه سکته مغزی بیان کرد.