یکشنبه, 09 آبان 1395 10:19

برگزاری مرحله نهایی کشوری مسابقات دانش آموزی علوم اعصاب با عنوان Brain Bee 2016 در دانشگاه علوم پزشکی ایران

روابط عمومی دانشگاه: مرحله نهایی کشوری مسابقات  دانش آموزی علوم اعصاب  Brain Bee 2016 روز جمعه بیست و پنجم اردیبهشت ماه در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.

در این مرحله شایان باقری از دبیرستان میرزاکوچک خان رشت به مسابقات جهانی Brain Bee 2016 در کشور دانمارک راه یافت . در این مسابقه پارسا پات از رشت و دینا وقاری مهر از تهران حائز رتبه های دوم و سوم شدند.

 مرحله نهایی این مسابقات که با حضور برگزیده های دانش آموزی کشورهای مختلف، سالیانه در یکی از کشورهای صاحب نام  حوزه علوم اعصاب برگزار می شود، امسال همزمان  با کنگره فدراسیون انجمنهای علوم اعصاب اروپا (FENS) در اوایل تیرماه در شهر کپنهاگ دانمارک برگزار خواهد شد.

دکتر علی شهبازی عضو هیات علمی گروه علوم اعصاب دانشگاه و مسئول برگزاری این مسابقات در این خصوص اظهار داشت: این مسابقات در دو مرحله کشوری و بین المللی برگزار می شود و نفر برگزیده برای مسابقات جهانی معرفی می گردد. انجمن علوم اعصاب ایران با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوریهای شناختی ایران متولی برگزاری این مسابقات در ایران می باشند. دانش آموزان دوره دبیرستان با محدوده سنی 14 تا 18 سال می توانند در این مسابقات شرکت نمایند.

مرحله اول مسابقات کشوری امسال در بهمن ماه 1394 با حضور بیش از 400 نفر از دانش آموزان، در دو شهر رشت و تهران برگزار گردید  و برگزیدگان شامل بیست و هفت نفر به مرحله دوم کشوری راه یافتند. آزمون مرحله اول به زبان فارسی و مرحله دوم مسابقات به زبان انگلیسی برگزار می گردد. کتاب "حقایق مغز" منبع اصلی مرحله اول مسابقات، اخیرا توسط دکتر شهبازی و همکاران ایشان با مجوز Society for Neuroscience   وبا حمایت ستاد توسعه علوم و فناوریهای شناختی به زبان فارسی ترجمه شده است. 

دکتر شهبازی در ادامه افزود: به منظور استفاده از ظرفیتهای موجود در دانشگاه و جذب نخبگان، یکی از برنامه های گروه علوم اعصاب دانشگاه جذب دانش آموزان نخبه و آموزش آنها در قالب پروژه های تحقیقاتی کوچک  می باشد.