سه شنبه, 26 بهمن 1395 07:11

مبانی علوم اعصاب شناختی

کتاب مبانی علوم اعصاب شناختی ترجمه ی دکتر سید کمال خرازی  از معدود کتاب های حوزه علوم اعصاب شناختی به زبان فارسی می باشد.این کتاب  که در سال 2013 منتشر شد ، به قلم دو دانشمند برجسته علوم اعصاب به رشته تحریر درآمده است:

برنارد بارس:استاد دانشگاه سن دیگو که به عنوان یک روانشناس تجربی از تئوریسین های بزرگ علوم اعصاب شناختی خصوصا در حوزه هوشیاری و خود میباشد.

نیکول گیج:دیگر نویسنده ی این کتاب یکی دیگر از افراد مطرح در حوزه علوم اعصاب شناختی است.زمینه ی تخصص این دانشمند نحوه ی کارکرد زبان است.وی همچنین ریاست آزمایشگاه علوم اعصاب شناختی زبان دانشگاه کالیفرنیا را عهده دار است.

کتاب ذکر شده مقدمه ای کم نظیر را برای کسانی که به این علم علاقه وافری دارند و میخواهند وارد دنیای علوم اعصاب شناختی شوند را فراهم نموده است .

وادی علوم اعصاب شناختی بسیار فراخ و گسترده است چه بسا بعد از صرف زمان زیادی برای خواندن کتاب های مختلف چیزی  از آن سر در نیاوریم.از این رو بدون مباحث پایه ای این علم نمی توان درک درستی از آن پیدا کرد.

این کتاب در 14 فصل  و با زبانی ساده و روان مباحث علوم اعصاب شناختی از مطالب فلسفی مثل رابطه ی ذهن و مغز گرفته تا سلول های عصبی، ادراک،هوشیاری ، خواب ،یادگیری ، حافظه و زبان و همچنین شناخت اجتماعی را به ما ارائه کرده است.

از ویژگی های ترجمه این کتاب علاوه بر نثر روان آن  میتوان به فهرست واژگان تخصصی علوم اعصاب در آخر کتاب اشاره کرد که در نوع خود کم سابقه و خلاقانه میباشد.

در پایان هرفصل خلاصه ای از مباحث کلیدی مبحث مورد نظر آورده شد است. همچنین سوالاتی در آخر هر فصل مطرح شده اند تا خواننده کتاب بدرستی از اهداف فصل آگاهی یابد.

توسط: بهنام سور