تازه های علم و فناوری

Neurosciencenews - برای نخستین بار، دانشمندان توانستند ناحیه‌ای را در مغز شناسایی کنند که باعث و بانی توهمات شنیداری در بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی می‌باشد.

سایت ScienceDaily – محققان با موفقیت به روبات‌ها یاد دادند تا تکنیک‌های مربوط به مطالعه مغز بسیار دشواری را انجام دهند که تا پیش از این تنها توسط تعداد معدودی از افراد به طور ماهرانه قابل انجام بود.

University of Tsukuba- محققین پی برده‌اند که ترکیبی فعال با نام اکتاکزانول، در نیشکر می‌تواند در کاهش استرس و تجربه‌ی خوابی آسوده کمک شایانی کند.

چگونه مغز ما حواس گوناگون را به واقعیتی واحد تبدیل می‌کند؟
پاسخ‌های گوناگونی به این معمای چالش برانگیز داده شده است و موضوعی داغ در دنیای تحقیقات به شمار می‌آید.

یکی از دیدگاه‌هایی که...

Futurism- پژوهش‌گران، یک سامانه‌ی کامپیوتری را تمرین داده‌اند، که بتواند میزان دردی که مردم تحمل می‌کنند را از روی حالتشان بفهمد. این سامانه، به دلیل این که سن، جنسیت و رنگ پوست را در نظر می‌گیرد، دقیق‌تر از الگوریتم‌های قبلی‌ست.

Alzheimer’s Association International Conference 2017- افراد بالای پنجاه سالی که روزانه یک جدول کلمات حل می­‌کنند مغزی ده سال جوان­تر در مقایسه با هم‌­سنان خود داشتند.

Neurosciencenews - برای نخستین بار، محققان «Mayo Clinic» موفق شدند اطلاعاتی در رابطه با علل گسترش تومورهای سیستم عصبی که به نوروبلاستوما معرو‌ف‌اند کسب کنند.

Guardian- تحقیقات جدید نشان می‌دهد که ضعیف ساختن ارتباطات بین‌گرهی از سلول‌های مغزی می‌تواند از یادآوری خاطره‌های ترس در موش جلوگیری کند. این تحقیق که اوایل این هفته در ژورنال Neuron چاپ شد بسیاری را به درمان اختلال استرس پس از حادثه (PTSD) امیدوار کرده است که می‌تواند سرانجام به پاک کردن بخشی از حافظۀ افراد -همانند فیلم درخشش ابدی یک ذهن پاک- برسد.

Futurism- محققین موفق به کشف پل ارتباطی میان باکتری‌های معده و مغز شده‌اند. یافته‌ای که می‌تواند ابعاد جدیدی از مراحل رشد و اختلالات مغز را فاش کند.

Futurism- نظریه‌ای جدید ادعا می‌کند که هنگام صحبت دربارۀ هوش مصنوعی، ذهنمان را محدود به بافت مغز نکنیم. شاید بتوانیم عضو بهتری برای شبیه‌سازی پیدا کنیم، شاید سلول جایگزین مناسبی باشد.